Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fakta o Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina

 vlajka-bosna-a-hercegovina-800.gif  Název této země je převzat ze dvou hlavních oblastí země. Bosna na severu je země vysokých, zalesněných hor. Hercegovina na jihu klesá v rozeklané kopce a rovinatou zemědělskou oblast. Obě území mají velké zásoby železné rudy a uhlí.

   V roce 11 př. n. l. se toto území stalo součástí říše římské. V 7. století n. l. bylo osídleno Slovany. Od 12. století následovaly dlouhé roky vlády různých velice mocných říší, nejdříve Uherska, pak Turecka a posléze Rakousko-Uherska. Turkové sebou přinesli islámské náboženství a mnoho Bosňanů přešlo na islám. V roce 1919 vzniká Jugoslávie, jejichž je Bosna součástí. V roce 1992 vyhlásila Bosna nezávislost. Proti tomu se postavili Srbové žijící v Bosně a vyhlásili krutou občanskou válku.bosna-mapa.gif

 

Fakta:

Hlavní město: Sarajevo.    Další města Banja Luka, Bihač atd. Úřední jazyk je srbochorvatština.             Hlavní náboženství: islám a křesťanství.                    Státní zřízení: republika.         Měna: bosensko-hercegovinská marka (1 bosensko-herceg. marka - 100 feniků)