Chorvatsko
Skalnaté pobřeží zahrnuje bezpočet ostrovů a mysů. Ve vnitrozemí se drsné Dinárské Alpy svažují do Panonské nížiny na severozápadě. Ta je hlavní zemědělskou oblastí země.
Přibližně od 4.století př. n. l. bylo toto území součástí mocné římské říše. V raném středověku se Chorvatsko stalo nezávislým královstvím a v roce 1102 se spojilo s Uherskem (Maďarskem). Později si tuto zemi rozdělilo Turecko a Rakousko.
V roce 1918 se Chorvatsko připojilo k unii států, z nichž vznikla Jugoslávie, v roce 1945 komunistická. V roce 1990 se Jugoslávie rozdělila a v roce 1991 Chorvatsko vyhlásilo samostatnost. Sousední Srbsko s tím však nesouhlasilo a následovala válka. Srbové zabrali třetinu chorvatského území a mnoho Chorvatů bylo zabito, či opustilo vesnice a hledalo útočiště ve městech. V roce 1992 válka skončila, avšak mírové sbory Spojených národů nadále kontrolovaly hranici mezi Chorvatskem a Srbskem. Před touto válkou žila asi polovna obyvatelstva země ve venkovských oblastech. Zdrojem značných příjmů země byl významný cestovní ruch soustředěny zejména na chorvatském pobřeží. Chorvatské hospodářství bylo válkou zpustošeno, ale nyní celý stát prtacuje na obnově továren, domů a historických měst.
Hlavní město: Záhřeb další velká města: Split, Rijeka, Osijek
Úřední jazyk: srbochorvatština
Hlavní náboženství: křesťanství
Státní zřízení: republika
Měna: kuna (1 kuna - 100 lipa)