Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. 9. 2012

800px-flag_of_ukraine.svg.png  Ukrajina

 

 

   Ukrajina je země stepí - širokých, travnatých rovin s úrodnou půdou ideální pro zemědělství. Na této půdě se daří obilí a poskytuje obživu skotu. Zalesněné pohoří Karpat se zvedá podél západní hranice Ukrajiny. Dvě velké řeky, Dněpr a Dněstr, ústí do teplých vod Černého moře. Ukrajinský průmysl je soustředěn na východě země, kde jsou velká ložiska uhlí. V továrnách se vyrábí ocel, lodě, stroje.
   
Asi před 3500 lety obývali toto území kočovní pastevci. V 9. stol. n. l. v okolí Kyjeva vyrostl slovanský stát zvaný Kyjevská Rus. Počínaje 14. stol. Ukrajina ztratila nezávislost, spadala nejprve pod Polsko a Litvu, později pod Rusko. V roce 1922 se stala jednou ze čtyř původních republik Sovětského svazu. V době sovětské nadvlády bylo potalčeno náboženství, jazyk, kultura Ukrajiny a v zemi proběhl program ntenzivní industrializace. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vyhlásila Ukrajina nezávislost. ua.jpg
    Dnes dvě třetiny obyvatelstva Ukrajiny žijí v přelidněných městech. Mnoho lidí pracuje v ocelářském, potravinářském a chemickém  průmyslu. Průmyslový  rozkvět několika posledních desetiletí způsobil značné znečištění životního prostředí, problém, který v současné době řeší ekologické skupiny.

 


Hlavní město: Kyjev další velká města: Charkov, Dněpropetrovsk, Doněck, Oděsa

Úřední jazyk: ukrajinština

Hlavní náboženství: křesťanství

Státní zřízení: republika

Měna: hrivna (1 hrivna - 100 kopějek)