Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malta

   Malta je hustě osídlená, vyspělá ostrovní země ve Středozemním moři, bývalá britská kolonie.

   Strategická poloha Malty ve Středozemním moři z ní udělala důležitý obchodní uzel. V průběhu dějin byla ovládaná Féničany,Kartágem, Římem, Byzamtskou říši, Francouzi a Spojeným královstvím. Nezávislost od Velké Británie získala v roce 1964, stále je však členem Commonwealthu. Členským státem EU se stala v roce 2004.

flag_of_malta.svg.png   Hlavním městem je Valletta, úředními jazyky malština a angličtina.

  Maltské souostroví leží ve strategické poloze ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Malta je rozlohou nejmenší stát Evropské unie. Skládá se z třech obydlených ostrovů: Malta, Gozo a Comino a třech neobydlených ostrůvků: Cominotto, FiIfla Island a St. Paul´s Island.

   Malta má silně omezené zásoby sladké vody - podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Zásobování obyvatelstva vodou je uskutečňováno dnes celkem čtyřmi stanicemi na úpravu mořské vody, parky a zemědělství užívají dešťovou vodu a částečně vodu ze studní, ještě v osmdesátých letech byla velká část spotřeby vody kryta jejím dovozem z Itálie.

   Většina obyvatel Malty žije na hlavním ostrově Malta, zde převážně v městských aglomeracích. Vzhledem k malé rozloze činí hustota zalidnění téměř 1249 obyvatel na km² (největší v Evropě a třetí největší na světě). Přes 90 procent obyvatel žije v městech. Přibližně 3 procenta obyvatel jsou cizinci, především Britové. Téměř stejný počet obyvatel žije nastálo v zahraničí (v Kanadě, Austrálii a také USA). Na rozdíl od hlavního ostrova má Gozo více zeleně a spíše zemědělský ráz s příslušnou strukturou obyvatelstva, zároveň i menší hustotu obyvatel. Comino je obydleno jen v turistické sezóně (hosté jednoho hotelu, jinak mimo sezónu zde žijí plus mínus čtyři obyvatelé).malta-maps.png

   Přibližně 98 procent obyvatelstva je římskokatolické víry. Na Maltě existuje 364 kostelů, vzhledem k počtu obyvatel má Malta víc kněží, mnichů a jeptišek než jakýkoliv jiný stát na světě. Katolicismus je zakotven v ústavě a hraje v životě i politice Malty značnou úlohu.

   Z ptačí perspektivy se zdá, že celý severovýchod hlavního ostrova Malty pozůstává z jednoho jediného velkého města. Tento dojem klame, především v důsledku velmi rychlé výstavby za posledních přibližně třicet let. Hranice jednotlivých měst této aglomerace jsou rozeznatelné pouze z místních popisných tabulek. K největším a nejznámějším městům patří: Valletta, Sliema, Mdina, Birkirkara, Marsaxlokk, tzv. Tři města Senglea, Cospicua a Vittoriosa, Victoria (hlavní město Goza).

 

Hlavní město: Valletta další velká města: Sliema, Victoria a Sliema

Úřední jazyk: maltština a angličtina

Hlavní náboženství: křesťanství

Státní zřízení: republika

Měna: euro