Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mallorca, Španělsko 2013

   Rozhodování kam vyjet na dovolenou zase padlo na poslední chvíli. Letos to bylo ovlivněné o to víc tím, že jsem byl na dlouhodobé nemcenské a opravdu jsme nevěděl, kdy začnu pracovat a taky rozhodlo i finanční hledisko. Ono na té nemocenské to je v dnešní době hodně bídné. Nyní ale několik vět k dovolené......

   Na Mallorku jsme letěli s německou cestatovní kanceláří z Vídně a musím toto rozhodnutí kvitovat a vřele doporučit, jen malý detail. Opravdu to chce umět ten cizí jazyk. Po dvou hodinách letu jsme přistáli v Palmě de Mallorca, odkud jsme se přepravili autobusem na dvouhvězdičkový hotel v El Arenal. Je to docela rušné letovisko a ve dvouhvězdičkovém hotelu dostanete jen ty základní služby, ostatní si musíte jak už to bývá zvykem, zaplatit. Jinak ale pro naše cetovatelské potřeby byl hotel úplně v pohodě.

mallorca-map.jpg    První celý den začal zkoumáním okolí El Arenalu a jeho různých možností, jako je koupání v moři, šnorchlování, procházky, příroda atd. Co se týče koupání,tak písečná pláž přímo v El Arenalu je dlouhá a plytká, pro neplavce tak akorát. Mne se ale líbila kamenitá pláž asi 10 minut za městem. Vše ale mělo malý háček, nějak se přemonožily medúzy a jedno požáhání jsem od jedné dostal a nebyl to příjemný zážitek. Ještě že to bylo až na konci dovolené. Známky na obličeji jsem měl ještě další měsíc. A co se týče samotného šnorchlování a průzkumu moře, nebylo ani tak moc co sledovat a zkoumat. Mallorca má ale své iné kouzlo, o čem jsem se s Ilonkou přesvědčil další dny.

   Druhý den nás čekal výlet do hlavního města Palmy. Cestu jsme absolvovali hromadnou dopravou, zvláště zpáteční cesta se mi zdala místním autobusem zdlouhavá. Palma je velice krásné město, jejíž dominantou je nádherná katedrála, kterou jsme si nenechali ujít a navštívili ji. Křížem krážem jsme prošli celé historické centrum, v němž jsme viděli a slyšeli spoustu umělců všeho druhu. Ochutnali jsme skvělou zmrzlinu a byli svědky nefalšované španělské stávky. Rovněž jsme viděli staré arabské lázně. V Palmě jsme strávili celý den a opravdu to stálo za to.

   Třetí den jsme prožili odpočinkem a koupáním v moři. Počasí na Mallorce bylo koncem září skvělé, šlo tedy o příjemné prodloužení léta. Večer jsem zažil nepříjemnou zkušenost, kdy po požití národního jídla paelly mi bylo špatně.

   Čtvrtý den nás čekal výlet zapůjčeným autem Fiatem Pandou. Cena za půjčení byla cca 1000 kč a benzín, což je docela dobré a vřele tuto možnost doporučuji. Pro naše poznávání jsme si vybrali převážně západní pobřeží Mallorky. Nejprve jsme zavítali do malého městečka Calvia, kde jsme navštívili místní chrám. Pak jsme se přesunuli do města Andratx, kde jsme navštívili krásný městský park a místní hřbitov, kostel byl z neznámých důvodů zavřený. Další naše cesta směřovala na nejzápadnější cíp ostrova a to je Sant Elm. Toto místo je zřejmě hojně navštěvováno pro svoji romantickou polohu. Myslím si, že je to jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově. Naše další cesta vedla na sever po západním pobřeží do města Valldemossa. Toto město je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Mallorce. Jedna se o opět o velmi romantické místo poseté květinami. Ve Valldemosse jsme si dali národní jídlo Španělska paellu (netušil jsem, že jsem ji měl už předešlý den), toto jídlo bylo velice chutné. Naše další cesta vedla přes město Deia do Solléru a dále pak zpět domů do El Arenalu. Škoda jen, že nezbylo více času na návštěvu města Sollér. Snad příště. Musím ale dodat, že cesta západním pobřežím byla nádherná a nezbývá mi nic jiného než doporučit. Ty výhledy na rozlehlé moře jsou opravdu nezapomenutelné. Nejhorší bylo najít v jednosměrných ulicích El Arenalučast parkoviště, kde zanechat auto pro dalšího cestovatele. Což se nakonec podařilo.....

   Poslední den jsme zahájili půjčením kol a výletem ke Cap Blanc. Během cest jsme viděli spoustu místních haciend, příroda byla úplně jiná než předešlý den na západním pobřeží. Ujeli jsme asi 40 km, což bylo docela dost na to, že jsme toho letos moc na kolech nenajezdili. Cestou zpět jsme se zastavili v hypermaketu, kde jsme nakoupili nějaké ty potraviny. Odpoledne jsme se šli pak vykoupat a tam jsem zažil své výše zmiňované setkání s medúzou. Jak jsem se později dozvěděl, medúzy ve Středozemním moři byly řemnožené!