Jdi na obsah Jdi na menu
 


Španělsko 

  

Historická města a krásné pláže činí Španělsko jedno z nejnavštěvovanějších zemí Evropy. Cestovní ruch je pro hospodářství země životně důležitý, jelikož Španělsko má i přes svou velikost jen nepatrné přírodní bohatství. Za skalnatým pobřežím Atlantiku a písečným pobřežím Středozemního moře je vnitrozemí tvořené z velké části vyprahlou, prašnou náhorní plošinou přerušovanou horami. Kvalitní zemědělská půda je vzácná a kromě oblasti na severu je tu jen velice málo dešťových srážek.

   V průběhu 16.století vytvořili vojenští průzkumníci nazývání conquistadores (dobyvatelé) velkou říši v Severní a Jižní Americe. Španělsko představovalo jednu z nejbohatších a nejmocnějších zemí na světě až do té doby, než války s jinými zeměmi a ekonomické problémy způsobily pomalý úpadek, jenž přetrvával až do minulého století.es.png V současné době prožívá Španělsko překotné změny. V letech 1939 až 1975 diktatura generála Franciska Franka udržovala zemi v izolaci, odříznutou od ostatních západních států. Demokracie a členství v Evropské unii však zemi přiblížily ostatní Evropě. Od smrti Franka v roce 1975 je Španělsko monarchií, avšak politická moc spočívá v rukou vlády. Obyvatelé jednotlivých oblastí jsou silně citově vázáni na svou příslušnost  ke svému regionu a některé části země mají svou vlastní specifickou kulturu a jazyk.

  Španělsko se rozkládá na rozeklaném Pyrenejském poloostrově, nejzápadnější části evropské pevniny. Na severovýchodě ho ohraničují vrcholy Pyrenejí. Nádherné severní pobřeží je díky velkému množství dešťových srážek zelené. Směrem na jih přes zalesněná pohoří a rokliny se táhne obrovská plošina zvaná Meseta. Plošina zaujímá většinu vnitrozemí Španělska, kde je po celý rok suché podnebí s nesmírně horkými léty a chladnými zimami. V mesetě pramení řeky Tajo a Guadalquivir, zatímco řeka Ebro pramení dále na severu. Jih je země červené půdy a stinných olivových hájů. Krajina je z jara zelená, ale v prudkém letním slunci se brzy stává vyprahlou. Nejjižnější cíp Španělska je vzdálen pouhých 13 km od severní Afriky. Ke Španělsku patří Kanárské ostrovy (Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura a Gran Canaria) a Baleárské ostrovy (Mallorca, Ibiza a Menorca).spanelsko.jpg

   Nejcennějším nerostným bohatsvím Španělska je železná ruda, používáná k výrobě oceli v severních oblastech. Na severozápadě jsou textilní továrny. Chemický průmysl je soustředěn do okolí měst Bilbao, Madrid a Barcelona, kde se vyrábí taky motorové dopravní prostředky. Co se týče zemědělství, na severu se na zelených plochách při pobřeží pasou krávy, zatímco v sušších oblastech se pasou stáda ovcí a koz. V některých oblastech se daří obilninám a zelenině a podnebí je ideální pro pěstování oliv, slunečnic, vinné révy, pomerančů a citrónů. Na Kanarských ostrovech je možné pěstovat i banány. Dalším vydatným zdrojem příjmu jsou ryby (tresky, sardinky a ančovičky).

 

Hlavní město: Madrid další velká města: Barcelona, Valencia, Sevilla

Úřední jazyk: španělština

Hlavní náboženství: křesťanství

Statní zřízení: konstituční monarchie

Měna: euro